Tradycyjnie na groby bliskich zanosi się to, czego bywa pod dostatkiem na danym terenie. I tak ceremonie pogrzebowe w Indiach toną w kwiatach, które gęsto rosną na żyznych glebach. Z kolei wyznawcy judaizmu na groby przynoszą kamienie, jako symbol wiecznej pamięci o zmarłych. Wiąże się to z kamienistymi ziemiami starożytnej Palestyny, z której wywodzi się ten zwyczaj. W Polsce przynosimy znicze oraz ozdoby kwietne. Jakie zatem kwiaty znajdziemy na naszych nekropoliach?

Chryzantema

Bezwzględnie największa gwiazda polskich cmentarzy, zwłaszcza w okresie obchodów Wszystkich Świętych. Bardzo prosta w pielęgnacji, w zasadzie potrzebuje jedynie wody, będzie cieszyć oko niezależnie od pogody i nasłonecznienia. Chryzantemę poznamy po specyficznych kopułowatych głowach pełnych drobnych kwiatków. Występującą w różnych barwach, najczęściej białej, pomarańczowej i żółtej. 

Lilie i kalie

Lilie od wieków symbolizują niewinność i czystość, często kojarzone są z Matką Boską. Lilia posiada spory kielich w kształcie gwiazdy, najczęściej biały, o intensywnym zapachu. Zwykle wkłada się ją do bukietów i wiązanek. Lilia posiada również sypki pyłek, który dość trudno usunąć. Bywa mylona z kalią, równie często wykorzystywaną w kwietnych dekoracjach pogrzebowych. Kalie najczęściej zobaczymy białe, a same kwiaty posiadają urocze zwinięte w trąbkę płatki. Rzadziej spotkamy je w kolorze lila i różowym.

Róża

Czyli najbardziej uniwersalny kwiat, chętnie wplatany w pogrzebowe wiązanki oraz bukiety ustawiane na grobach. Ponieważ róża jest szeroko dostępna, jest również jedną z tańszych roślin. W Polsce przyjęło się kojarzyć jej kolor z okazją: np. czerwone symbolizują miłość, żółte – zazdrość, a białe używa się do ozdabiania sal weselnych i w bukietach panien młodych. Warto również podkreślić, że często podczas pogrzebów zamiast wieńców i wiązanek wrzuca się pojedynek róże do grobu jeszcze przed jego zasypaniem.

Bluszcz

Poza roślinami przynoszonymi na groby, na cmentarzach możemy również spotkać bluszcz, chociaż ten częściej kojarzy się z bardziej zabytkowymi nekropoliami. Symbolizuje on nieśmiertelność oraz utratę, posiada liście, które pozostają zielone przez cały rok. Co ciekawe, bluszcz nie potrzebuje ludzkiej ręki, aby kwitnąć, stąd też jego obfitość we wszelkiego rodzaju pozostawionych ruinach.

Prawdziwe czy sztuczne?

Kwiaty są nieodłącznym elementem stroików, które tak chętnie zanosimy na groby zmarłych. I o ile te prawdziwe mogą nieco bardziej cieszyć oko, to jednak częste ich kupowanie znacznie uszczupli nasz portfel. Z kolei kwiaty sztuczne, chociaż stworzone z materiałów, które nie ulegną rozkładowi, wytrzymają znacznie dłużej. Wystarczy je czyścić, warto je również wymieniać i wkładać do innych stroików. Co więcej, taką ozdobę możemy zrobić własnoręcznie z kwiatów, które np. posiadamy w domu. Z tej przyczyny będą nadawały się zwłaszcza dla tych, którzy szukają oszczędności. Bez względu na rodzaj kwiatów, stroików i ozdobników, warto podkreślać fakt, że to, co liczy się najbardziej, to pamięć o zmarłych, która sama w sobie nie wymaga żadnych nakładów finansowych.