Mówi się, że po śmierci zostają po nas zdjęcia i wspomnienia – dzisiaj do tej listy możemy dodać również unikatowe pamiątki, wytworzone bezpośrednio z prochów bliskiego. Ten rodzaj upamiętnienia zmarłych z pewnością zyskuje na popularności, o czym świadczą coraz to nowe usługi funeralne. Dzisiaj przyjrzymy się kilku najciekawszym sposobom niezwykłego upamiętnienia tych, którzy odeszli.
Przemiana w obraz
Coraz więcej artystów wprowadza do swojego katalogu nietypową usługę: możliwość dosypania prochów ludzkich do farb, którymi zostanie namalowany obraz, lub dodanie ich bezpośrednio na schnące płótno. Inną opcją jest wykonanie dzieła sztuki za pomocą żywicy epoksydowej z domieszką prochów. W ten sposób powstaje prawdziwy unikat: portret, pejzaż lub nawet sztuka abstrakcyjna.
Biżuteria pamiątkowa
Jedną z najbardziej popularnych możliwości jest tak zwana biżuteria żałobna lub pamiątkowa. Do dyspozycji mamy:
– dodanie prochów bezpośrednio do elementów biżuterii, np. do żywicy epoksydowej
– dosypanie cząstki prochów do tak zwanych sekretników (aby wykonać taką pamiątkę, należy o tym poinformować operatów krematorium).
W każdej z tych opcji mogą powstać naszyjniki, pierścionki i bransoletki, które w symboliczny sposób będą nam przypominać o utraconym bliskim. Co ciekawe, istnieje jeszcze jedna możliwość: wykonanie diamentów bezpośrednio z prochów zmarłego. W tym przypadku gotowy diament umieszcza się bezpośrednio w tej części biżuterii, jaką chcemy stworzyć. Taki rodzaj usługi jest już dostępny w Polsce.
Ukochane dźwięki
Dla prawdziwych melomanów powstała firma, która pozwala na połączenie prochów zmarłego z materiałem używanym do produkcji płyt winylowych. Podczas ich produkcji prochy zostają wprasowane w formę płyty, na którą następnie można nagrać dowolną melodię. Ulubiona piosenka, wiersz, a nawet głos zmarłego – wybór jest naprawdę szeroki. Niestety, póki co firma ta operuje jedynie w Wielkiej Brytanii, ale ponieważ usługa staje się coraz bardziej popularna, istnieje szansa na to, że tego rodzaju przedsiębiorstwo otworzy się również w Polsce.
Pamięć o bliskim
Oprócz wspomnianych wcześniej metod warto również wspomnieć, że pojawiają się nowe sposoby na stworzenie pamiątek z prochów zmarłych. W niektórych krajach można zamówić miniaturowe rzeźby lub szklane kule z prochami. Trzeba jednak zaznaczyć, że w Polsce przechowywanie prochów w domu jest wciąż nielegalne.
Coraz bardziej zindywidualizowane formy upamiętnienia pozwalają na stworzenie unikatowych pamiątek, ograniczonych jedynie naszą wyobraźnią i możliwościami finansowymi. Niezależnie od wybranej metody, kluczowe jest, aby czuć się komfortowo z decyzją o przechowywaniu takiej pamiątki, gdyż to nasz sposób na zachowanie pamięci o zmarłym ma największe znaczenie. W przypadku tworzenia pamiątek po zmarłych powinniśmy również powstrzymać się od komentarzy, nawet jeżeli dany sposób wydaje nam się zbyt kontrowersyjny. Ostatecznie każdy z nas przeżywa żałobę inaczej i to, co nam wyda się niezwykłe, innej osobie pomoże uporać się ze stratą.