Planowanie pogrzebu to proces wymagający podejmowania wielu decyzji, które mogą okazać się trudne, lub nawet niewykonalne, w obliczu straty bliskiej osoby. Dlatego też dobrym pomysłem jest zapoznanie się podstawowymi zasadami i etapami przygotowań, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. I chociaż wiele elementów będzie zależało od budżetu i preferencji rodziny zmarłego, dzisiaj skupimy się na kluczowych elementach, które powinny ułatwić zorganizowanie pogrzebu.
Trumna czy urna?
To proste pytanie w obliczu straty potrafi przytłoczyć. Co wolał zmarły? Czy wspominał swoje preferencje? W Polsce organizuje się dwa rodzaje pochówku: inhumację, czyli tradycyjny z trumną oraz kremację – z urną. Pogrzeby z urną stają się coraz bardziej popularne, jednak w zależności od wielu czynników, np. wyznania, taki rodzaj pochówku może okazać się niemożliwy. Warto również pamiętać, że współczesny rynek funeralny oferuje szeroką gamę rodzajów, kolorów, a nawet kształtów trumien i urn, dlatego określenie preferencji naprawdę może okazać się pomocne.
Ceremonia: świecka czy wyznaniowa?
Chociaż w Polsce najczęściej organizuje się pogrzeby religijne, coraz częściej pojawiają się również ceremonie świeckie.
- Pogrzeb religijny: aby go zorganizować, należy skontaktować się z duchownym, który poprowadzi nabożeństwo.
- Pogrzeb świecki: jedną z opcji jest skorzystanie z usług mistrza ceremonii, który zadba o odpowiednią atmosferę i dostosuje uroczystość do oczekiwań rodziny.
Ceremonia pogrzebowa to również oprawa muzyczna, ewentualny pokaz zdjęć lub nawet filmików z życia zmarłego. Warto również zastanowić się czy pogrzeb ma zostać dodatkowo transmitowany dla tych, którzy nie mogą wziąć w nim udziału.
Jaki zakład pogrzebowy wybrać?
Zakład pogrzebowy zajmuje się organizacją ceremonii, co więcej, jest w stanie załatwić za nas sporo formalności. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać sprawdzoną, profesjonalną firmę. Jaką? Przede wszystkim warto sugerować się poleceniami – renoma zakładu to jego najlepsza wizytówka. Poza tym dobrze jest dowiedzieć się, czy zakład posiada własną chłodnię, zaplecze i czy charakteryzuje się empatycznym podejściem personelu. Pamiętajmy, że jeżeli nie czujemy się dobrze traktowani w danym zakładzie, zawsze możemy wybrać inny.
Wieńce i dekoracje
Zwykle zakłady pogrzebowe współpracują z kwiaciarniami, które nie tylko przygotowują wieńce i wiązanki, ale również dekorują salę pożegnań. Warto również wspomnieć o popularnym zwyczaju wrzucania pojedynczych kwiatów na trumnę, podczas gdy ta zostaje opuszczana do grobu. Modnym rozwiązaniem w ostatnich latach jest rezygnacja z ozdób i proszenie żałobników o wpłaty na np. wybraną fundację charytatywną.
I w końcu: stypa
Stypa jest jednym z najbardziej znanych zwyczajów związanych ze śmiercią. To wspólny posiłek, który ma za zadanie nie tylko posilić żałobników, ale również powspominać zmarłego i pozwolić opaść emocjom. Organizując stypę warto zastanowić się na miejscem: czy będzie to dom zmarłego, restauracja lub sala znajdująca się bezpośrednio na cmentarzu, oraz nad formą: w zależności od budżetu możemy zorganizować obiad lub małe spotkanie tylko dla najbliższych.