Całodobowo 602 390 231

Zapalanie świec ku pamięci zmarłego to tradycja o bardzo długich korzeniach. Ogień symbolizuje oczyszczenie, a jego blask ma prowadzić dusze tych, którzy odeszli, w zaświatach. Zwyczaj zapalania zniczy na grobach najbliższych napędza ich produkcję i dzisiaj możemy wybierać nie tylko w surowcu, ale i wzorach oraz kolorach. 

Elegancja – znicze szklane

Szklane znicze są produkowane w różnych rozmiarach i kształtach, i również od tego będzie zależała ich cena. Te najmniejsze najczęściej nie posiadają wymiennego wkładu (wypełnia się je stearyną, dlatego raczej nie ma mowy o ich recyclingu). Z kolei te większe możemy wykorzystać ponownie: wystarczy wymienić ich plastikowy wkład. Zainwestowanie w dwa większe szklane znicze pomoże nam oszczędzić – wkłady są zwykle dużo tańsze. Największą zaletą zniczy szklanych, poza ich estetycznym wyglądem, jest odporność na wiatr. Szkło, stabilniejsze niż plastik, dłużej utrzyma się na grobie.

Oszczędność – znicze plastikowe

Atutem tego rodzaju zniczy jest ich cena. Co więcej, takie znicze mogą być równie pięknie wykonane. Nie da się jednak ukryć, że łatwiej porwie je wiatr, ponieważ zwykle są znacznie lżejsze. Sam ogień nie idzie w parze z plastikiem, knot może zatem palić się nierówno, i zdarza się, że podpali powłokę. Jeżeli taki znicz posiada wymienne wkłady, to również może posłużyć więcej niż kilka razy. Warto również wspomnieć o tym, że producenci niejednokrotnie wykonują znicze plastikowe w taki sposób, aby jak najwierniej imitowały szkło.

Trwałość – znicze gliniane

Znicze gliniane, występujące najczęściej w formie szerokiej misy, są niezwykle solidne. Ich wypełnienie może być olejowe lub parafinowe, a całość ozdoby jest cięższa nawet niż szklane znicze. Ich zaletą jest również czas palenia – nawet do kilku dni. Znicz gliniany nie zostanie porwany przez wiatr, ale ze względu na swoją budowę (najczęściej bez pokrywek) może zgasnąć kiedy zacznie padać deszcz. Ten rodzaj ozdoby będzie idealny, jeżeli zależy nam na długości palenia, ale przy okazji możemy grób odwiedzać częściej – np. w przygotowaniach do dnia Wszystkich Świętych.

Innowacja – znicze solarne

Zdecydowany hit ostatnich lat to tak zwany znicz solarny. Całość wykonana jest z plastiku, dodatkowo posiadają panel słoneczny, który ładuje się w dzień, i świeci po zmroku. Jego wadą jest sztuczny płomień, który mocno różni się od tego „żywego”. Takie rozwiązanie będzie jednak dobre, jeżeli nie mamy możliwości częstego odwiedzania grobów. Ze względu na swoją trwałość, znicze solarne mogą posłużyć nawet przez kilka lat. 

Znicze, tak samo jak inne produkty funeralne, przeżywają swój renesans. Tłoczy się je w artystyczne wzory, dodaje napisy, symbole religijne i inne ozdoby. Na rynku znajdziemy te sezonowe w kształcie choinek, pisanek, oraz klasyczne, w różnych kolorach z przewagą bieli i czerwieni. Ceny zaczynają się od kilku po nawet kilkanaście złotych. Przy wyborze zniczy warto również rozejrzeć się czy nasz lokalny cmentarz nie dysponuje tak zwaną Zniczodzielnią, czyli miejscem, gdzie możemy wziąć używany, ale wciąż nadający się do wykorzystania znicz.