Współcześnie coraz gorzej radzimy sobie ze śmiercią. Szybki rytm życia wymusza na nas spychanie trudnych emocji poza nawias naszych rozmyślań. Po stracie bliskiej osoby możemy wprawdzie liczyć na wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, jednak po kilku tygodniach otoczenie zwykle oczekuje, że wrócimy do czasu sprzed straty. W takich sytuacjach może pojawić się potrzeba dodatkowego wsparcia, a rolę tę pełni towarzysz w żałobie. Kim jest i kiedy warto zwrócić się do niego po pomoc?
Odpowiedź na zapotrzebowanie
Obecnie, gdy śmierć często staje się czymś odległym i rzadko spotykanym w domowym otoczeniu, stajemy się wobec niej bezradni. Co więcej, żałoba to indywidualne przeżycie, które często wywołuje uczucie zagubienia. Wielu z nas błędnie zakłada, że czas „uleczy rany”, choć w rzeczywistości uczymy się żyć w rzeczywistości, bez osoby, którą straciliśmy. Coraz częściej odchodzi się również od znanego modelu etapów żałoby, a psychologowie wskazują, że etapy te są kwestią dużo bardziej personalną. Towarzysze w żałobie wspierają nie tylko osoby, które przeżyły stratę, ale także tych, którzy chcą pomóc swoim bliskim w tym trudnym okresie. Ich wsparcie może obejmować zarówno kwestie praktyczne, jak i pomoc w organizacji pogrzebu czy codziennym życiu. Często oferują również duchowe oraz emocjonalne wsparcie.
Towarzysz w żałobie w Polsce
W Niemczech zawód ten funkcjonuje już od ponad dwóch dekad, a specjalne szkoły przygotowują chętnych do pracy. W Polsce to stosunkowo nowa profesja jednak i u nas można się do niej odpowiednio przygotować. Kluczowymi cechami w tym zawodzie są empatia oraz zdolność do radzenia sobie z cudzymi emocjami, bez przejmowania ich na siebie. Towarzysz w żałobie często wspiera osoby, które przez długi czas, nawet przez wiele lat, nie mogą poradzić sobie ze stratą. Taką nieocenioną pomoc oferuje coraz więcej towarzyszy w Polsce.
Warto wiedzieć
Mimo najlepszych intencji możemy czuć frustrację, gdy ktoś w naszym otoczeniu zbyt długo przeżywa żałobę. Wówczas padają słowa, ponaglające do zaprzestania płaczu, pozbycia się rzeczy zmarłego czy nawet znalezienia nowego partnera. Choć te sugestie często nie wynikają ze złych zamiarów, to są bolesne i mogą wydawać się okrutne. Pamiętajmy, że właśnie w tych momentach towarzysz w żałobie okazuje się niezwykle pomocny. Taka osoba bez osądzania, tworzy bezpieczną przestrzeń do rozmowy i pomaga przepracować emocje oraz myśli, z którymi trudno się zmierzyć. Ważne, by pamiętać, że w wymagającym czasie nie musimy być sami i możemy sięgnąć po profesjonalną pomoc.
Inny rodzaj wsparcia
Choć w branży pogrzebowej często koncentruje się na produktach, to coraz więcej zakładów oferuje także usługi wsparcia w żałobie. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie powstałe w wyniku szybkiego życia i braku czasu na refleksje i emocje. Profesjonalne wsparcie może znacząco poprawić samopoczucie osób przeżywających stratę, pomagając im w lepszym radzeniu sobie z trudnym okresem po odejściu bliskich. Tak samo jak w przypadku wsparcia psychologa, warto o tym pamiętać i sięgać po nią, gdy znajdziemy się w potrzebie.